Ksiądz Biskup Stanisław Adamski

Urodził się 12 kwietnia 1875 roku w Zielonejgórze w powiecie szamotulskim. Był synem dróżnika Piotra i Józefy z domu Wasilewska.
Po ukończeniu szkoły elementarnej w Obrzycku uczył się najpierw w progimnazjum we Wronkach, a następnie w Gimnazjum im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu i w gimnazjum w Międzyrzeczu nad Obrą, gdzie w 1896 roku zdał egzamin dojrzałości. Znajomość literatury, języka i historii Polski zdobywał na zebraniach tajnych kółek samoszkoleniowych w gimnazjum we Wronkach i w Poznaniu. Po maturze rozpoczął studia teologiczne w seminarium duchownym w Poznaniu i w Gnieźnie.
Święcenia kapłańskie przyjął 12 września 1899 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Księdza Biskupa Floriana Stablewskiego.
Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia Trójcy Przenajświętszej w Gnieźnie. W grudniu 1900 roku przeniesiono go do katedry gnieźnieńskiej. Pracował tam w charakterze wikariusza i archiwariusza Kapituły Katedralnej. Cztery lata później został mansjonarzem przy kolegiacie św. Marii Magdaleny i kanonikiem, a w 1910 roku - prałatem-kustoszem. W 1919 roku wszedł w skład Kapituły Katedralnej w Poznaniu, początkowo jako proboszcz, a potem jako jej prepozyt. Jednocześnie piastował stanowisko kaznodziei katedralnego i sędziego prosynodalnego przy kurii poznańskiej. Otrzymał także godność szambelana papieskiego oraz infułata. W latach 1910-1925 piastował funkcję sekretarza, a następnie prezesa Związku Księży „Unitas”. Był także moderatorem Sodalicji Pań w Poznaniu. W 1930 roku został pierwszym naczelnym dyrektorem Instytutu Akcji Katolickiej.
W latach poprzedzających odrodzenie Polski należał do czołówki polskich działaczy społecznych i politycznych na terenie Wielkopolski. W latach 1904-1910 pełnił funkcję sekretarza generalnego diecezjalnego Związku Katolickich Robotników Polskich. Kierował także zakładaniem stowarzyszeń oświatowych, kulturalnych i samopomocowych w archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej. Założył i redagował tygodnik „Robotnik”. Interesował się zagadnieniami ubezpieczeń społecznych, ucząc polskich robotników korzystania z ustawy emerytalnej, inwalidzkiej i kas chorych. W tym celu napisał i opublikował szereg broszur i artykułów. Działał aktywnie w „Straży” – organizacji broniącej interesów narodowych. Należał do współorganizatorów i członków zarządu Związku Katolicko-Polskich Towarzystw Dobroczynnych na Wielkie Księstwo Poznańskie. Od 1906 roku wchodził w skład zarządu Towarzystwa Społeczno-Higienicznego w Poznaniu. W 1906 roku zorganizował i kierował Związkiem Katolickich Towarzystw Kobiet Pracujących i Towarzystwem Pracownic Konfekcyjnych. Wszedł w skład zarządu Towarzystwa „Opieka Katolicka nad Służbą Żeńską” w Poznaniu. Upowszechnieniu oświaty wśród kobiet służył założony i redagowany przez ks. Adamskiego dwutygodnik „Gazeta dla Kobiet”. Był patronem Towarzystwa Opieki nad Wychodźcami Sezonowymi w Poznaniu oraz prezesem Stowarzyszenia „Oszczędność” w Poznaniu. Należał do współzałożycieli Polskiego Zjednoczenia Zawodowego z siedzibą w Bochum i sam kierował jego poznańskim kołem.
W 1900 roku ks. Adamski zetknął się z kręgiem działaczy spółdzielczych w Wielkopolsce i został członkiem Zarządu Spółdzielni Kredytowej „Kasa UL” w Gnieźnie. W 1906 roku wszedł w skład zarządu Związku Polskich Spółek Zarobkowych jako członek patronatu. Jego zadaniem było kierowanie sekretariatem i troska o nowo powstające towarzystwa. W styczniu 1911 roku został wybrany na patrona Związku. Urząd ten złożył w listopadzie 1927 roku. Przyjął wtedy jedynie godność patrona honorowego. W latach 1911-1921 redagował „Poradnik dla Spółek”. Doświadczenia z działalności spółdzielczej i bankowej uczynuły go jednym z czołowych specjalistów spółdzielczości i bankowości w okresie Polski międzywojennej. Był członkiem Komitetu Organizacyjnego Banku Polskiego, a od 1923 roku członkiem Państwowej Rady Spółdzielczej. Był także kuratorem i członkiem rady nadzorczej w Banku Spółek Zarobkowych SA, wiceprezesem rady nadzorczej i członkiem Komitetu Wykonawczego Spółki Akcyjnej H. Cegielski, członkiem rad nadzorczych Związkowej Centrali Maszyn SA z siedzibą w Poznaniu, Centrali Rolników SA w Poznaniu oraz Drukarni Bydgoskiej. Na terenie Poznania położył duże zasługi dla rozwoju oświaty polskiej. Był członkiem zarządów Towarzystwa Czytelń Ludowych i Towarzystwa Pomocy Naukowej.