25 lat Metropolii Katowickiej

25 MKZaproszenie na uroczystości związane z 25 rocznicą utworzenia Archidiecezji Katowickiej.

Zapraszają: Ks. Roman Chromy, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach oraz Dr Halina Dudała, Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego.

25 marca br. przypada dwudziesta piąta rocznica ustanowienia metropolii górnośląskiej. Z tej okazji w liście odczytanym w kościołach archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej i opolskiej biskupi tych Kościołów napisali:

„Obchodząc 25. rocznicę ustanowienia metropolii katowickiej, zapraszamy was do wspólnego dziękczynienia i świętowania. Jubileuszowe uroczystości zaplanowano na dwa kolejne dni".

Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 25 marca br., o godz. 10.30. Bp Jan Kopiec dokona w gliwickiej katedrze otwarcia I Synodu diecezjalnego. Również w sobotę, o godz. 18.30, dziękczynne uroczystości będą miały miejsce w katedrze opolskiej.

Natomiast w niedzielę, 26 marca, o godz. 10.00 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpocznie się panel dyskusyjny pt. „Metropolia katowicka – szansa czy ryzyko duszpasterskiej i społecznej integracji?". Zaproszeni goście – świadkowie reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, historycy i socjologowie religii – podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powołanie metropolii górnośląskiej stało się szansą społecznej i duszpasterskiej integracji wiernych, zamieszkujących region. Zapraszając do udziału w uroczystościach biskupi metropolii napisali: „Szansa ta jest procesem realizowanym m.in. przez wspólne działania duszpasterskie, służące też budowaniu społeczności lokalnej – w oparciu o takie ewangeliczne wartości, jak przywiązanie do parafii, rodziny i ojcowizny, jak szacunek dla życia na każdym etapie oraz pragnienie przeżywania niedzieli jako dnia dla Boga i rodziny. Budujące i to dosłownie, naszą metropolitalną więź były wspólne wystąpienia Pasterzy metropolii w sprawie świętowania niedzieli i w kwestiach związanych z ekologią, troską o nasz wspólny dom oraz ich wspólne inicjatywy: Rok Życia Konsekrowanego i Rok Rodziny. Corocznie, wspólnie, we współpracy z samorządami wielu miast i gmin, promujemy rodzinę w czasie Metropolitalnego Święta Rodziny"

Punktem kulminacyjnym rocznicowych obchodów będzie Msza św. pontyfikalna z udziałem biskupów metropolii górnośląskiej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w katedrze Chrystusa Króla o godz. 12.00. Homilię wygłosi biskup opolski Andrzej Czaja.

Program panelu

9.30 – Przyjęcie gości, poczęstunek kawowy (hol WTl UŚ).

10.00 – Otwarcie obchodów rocznicowych: abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

10.15-11.30 – Panel dyskusyjny pt. Metropolia katowicka – szansa czy ryzyko duszpasterskiej i społecznej integracji?

Prowadzenie:

- dr hab. Halina Dudała, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach.

- dr Andrzej Grajewski, zastępca redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego;

Zaproszeni goście:

- ks. prof. Helmut Sobeczko, WTl UO;

- ks. dr hab. Henryk Olszar, Katedra Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła WTl UŚ;

- ks. dr Piotr Górecki, Katedra Historii Kościoła i Patrologii WTl UO;

- ks. prof. dr hab. Józef Budniak, Katedra Prawa Kanonicznego i Ekumenizmu WTl UŚ;

- prof. Wojciech Świątkiewicz, kierownik Zakładu Socjologii Wiedzy UŚ;

- prof. Krzysztof Wieczorek, kierownik Zakładu Logiki i Metodologii UŚ.

Gospodarze:

- abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki;

- bp Jan Kopiec, biskup gliwicki;

- bp Andrzej Czaja, biskup opolski.