Śp. ks. Antoni Wojciech (+1930)

Dnia 25 maja 1930 r. zmarł w Żorach ks. Antoni Wojciech.

Wojciech Antoni Urodził się 23 lutego 1881 roku w Grzawie. Był synem rolnika Jana i Franciszki z domu Kucz.

Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się najpierw w Gimnazjum Księży Misjonarzy w Krakowie, a następnie w gimnazjum w Pszczynie. Egzamin dojrzałości zdał w 1902 roku. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1908 roku we Wrocławiu z rąk Księdza Kardynała Jerzego Koppa.

Jako wikariusz pracował w parafii Trójcy Przenajświętszej w Korfantowie w powiecie niemodlińskim, gdzie proboszczem był jego stryj ks. Walenty Wojciech. W 1916 roku kardynał Adolf Bertram przeniósł ks. Walentego do Wrocławia, a na jego miejsce zamianował proboszczem w Korfantowie właśnie ks. Antoniego Wojciecha. Po pięciu latach w 1921 roku ks. Antoni otrzymał nominację na proboszcza w parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Po utworzeniu diecezji katowickiej wszedł w skład „Consilium Vigilantiae”.

Ks. Antoni Wojciech zmarł 25 maja 1930 roku w Żorach i tam został pochowany. Odszedł do wieczności w 50 roku życia i w 22 roku kapłaństwa.

GN 1930 34 pogrzeb Wojciecha

Źródło: GN 34/1930