Śp. ks. Robert Ożana (+1930)

Dnia 2 maja 1930 r. zmarł ks. Robert Ożana, komorant u Ojców Bonifratrów w Katowicach-Bogucicach.
 
Urodził się 5 czerwca 1883 roku w Rychwałdzie w rodzinie robotnika Jana.
    
Po ukończeniu szkoły elementarnej uczył się w niemieckim gimnazjum w Cieszynie, gdzie w 1903 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Książęco-Biskupiego Seminarium Duchownego w Widnawie i rozpoczął tam studia teologiczne.
    
Święcenia kapłańskie przyjął 23 lipca 1907 roku w Widnawie.
    
Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Dobrego Pasterza w Istebnej, św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, św. Katarzyny w Czechowicach, Matki Boskiej Śnieżnej w Zarzeczu, św. Jana Chrzciciela w Rudzicy i Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach. Podczas I wojny światowej pełnił funkcję kapelana wojskowego. Po zakończeniu działań wojennych zaczął poważnie chorować. Zamieszkał wtedy u Ojców Bonifratrów w Cieszynie i pełnił funkcję kapelana w szpitalu Sióstr Elżbietanek. Następnie przebywał krótko w Tarnowskich Górach. W 1929 roku zamieszkał jako komorant u Ojców Bonifratrów w Katowicach-Bogucicach.
 
Ks. Robert Ożana zmarł 2 maja 1930 roku. Odszedł do wieczności w 47 roku życia i 23 roku kapłaństwa. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Wikariusz Generalny Diecezji Katowickiej Ksiądz Infułat Wilhelm Kasperlik.
 
Źródło: Zmarli Kapłani Kościoła Katowickiego, ks. Edward Nalepa

Osoby

  1. Biskupi
  2. Kapłani
  3. Inne

next
prev

Multimedia

  1. Zdjęcia
  2. Filmy
  3. Nagrania

next
prev

Kandydaci na ołtarze

  1. Błogosławieni
  2. Słudzy Boży

next
prev

Biblioteka

  1. Rozporządzenia
  2. Wiadomości

next
prev