Śp. ks. Robert Ożana (+1930)

Dnia 2 maja 1930 r. zmarł ks. Robert Ożana, komorant u Ojców Bonifratrów w Katowicach-Bogucicach.

Urodził się 5 czerwca 1883 roku w Rychwałdzie w rodzinie robotnika Jana.

Po ukończeniu szkoły elementarnej uczył się w niemieckim gimnazjum w Cieszynie, gdzie w 1903 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Książęco-Biskupiego Seminarium Duchownego w Widnawie i rozpoczął tam studia teologiczne.

Święcenia kapłańskie przyjął 23 lipca 1907 roku w Widnawie.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Dobrego Pasterza w Istebnej, św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, św. Katarzyny w Czechowicach, Matki Boskiej Śnieżnej w Zarzeczu, św. Jana Chrzciciela w Rudzicy i Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach. Podczas I wojny światowej pełnił funkcję kapelana wojskowego. Po zakończeniu działań wojennych zaczął poważnie chorować. Zamieszkał wtedy u Ojców Bonifratrów w Cieszynie i pełnił funkcję kapelana w szpitalu Sióstr Elżbietanek. Następnie przebywał krótko w Tarnowskich Górach. W 1929 roku zamieszkał jako komorant u Ojców Bonifratrów w Katowicach-Bogucicach.

Ks. Robert Ożana zmarł 2 maja 1930 roku. Odszedł do wieczności w 47 roku życia i 23 roku kapłaństwa. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Wikariusz Generalny Diecezji Katowickiej Ksiądz Infułat Wilhelm Kasperlik.