Zmarł śp. ks. Franciszek Tylla

W dniu 14 października 1930 roku zmarł ks. Franciszek Tylla, emerytowany proboszcz parafii Św. Jadwigi w Królewskiej Hucie.

GN 1930 43 Tylla

Źródło: GN 43/1930

Urodził się 1 września 1849 roku w Kuźni-Trzebiczynie w powiecie opolskim. Był synem rolnika Franciszka i Marii z domu Gnoth.
    Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w gimnazjum w Opolu. Egzamin dojrzałości zdał w Poznaniu. Potem przez pewien czas pracował na kolei. Dopiero w 1875 roku rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponieważ władze pru-skie w czasie kulturkampfu zamknęły alumnat, udał się potajemnie do Pragi i tam zdał końcowe egzaminy.
    Święcenia kapłańskie przyjął 15 lipca 1881 roku w Pradze.
    Po święceniach mimo grożących mu niebezpieczeństw powrócił do diecezji wrocławskiej. Ze względu na pruskie ustawodawstwo nie mógł jednak oficjalnie objąć żadnej z funkcji duszpasterskich. Skierowano go więc do Królewskiej Huty, gdzie początkowo pełnił funkcję prywatnego sekretarza proboszcza parafii św. Barbary. W 1882 roku został członkiem honorowym Towarzystwa Górnośląskiego we Wrocławiu. Ze względu na nieustanne prześladowania ze strony policji i sądu ks. Tylla był zmuszony opuścić Królewską Hutę i przez pewien czas pracował w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi w powiecie kozielskim, gdzie zastępował ciężko chorego proboszcza. W 1885 roku pełnił obowiązki wikariusza w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach, skąd przeniesiony został do parafii św. Franciszka z Asyżu w Zaborzu. W lipcu 1888 roku powrócił do Królewskiej Huty, gdzie powołano go na stanowisko wikariusza w parafii św. Barbary. Zaangażował się wtedy w budowę nowego kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi. W czerwcu 1893 roku został mianowany proboszczem erygowanej przy tym kościele nowej parafii. Duszpasterzował w niej w sumie przeszło 33 lata. W kwietniu 1908 roku został mianowany dziekanem dekanatu królewsko-huckiego. Przyczynił się również do wybudowania nowego kościoła w Hajdukach Wielkich, gdzie powstała parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nigdy nie zapomniał także o swoich rodzinnych stronach. Dzięki jego staraniom w Kuźni-Trzebiczynie stanęła nowa szkoła, a w Wielkich Lasowicach nowe probostwo. W okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku pośredniczył w rozdziale kościelnych zapomóg przekazywanych przez biskupa wrocławskiego dla ubogiej ludności z terenu plebiscytowego. W 1922 roku przeszedł na emeryturę, ale mieszkał nadal w Królewskiej Hucie, skąd wyjeżdżał na leczenie do śląskich uzdrowisk.
    Ks. Franciszek Tylla zmarł 14 października 1930 roku w Długopolu Zdroju w powiecie kłodzkim (niem. Bad Langenau). Pochowany został na cmentarzu parafii św. Jadwigi w Królewskiej Hucie. Odszedł do wieczności w 82 roku życia i w 50 roku kapłaństwa. W chwili śmierci był najstarszym kapłanem diecezji katowickiej.