Zmarł śp. ks. Antoni Howaniec

Dnia 23 listopada 1930 r. zmarł ks. Antoni Howaniec, wikariusz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hajdukach Wielkich.

Urodził się 18 lipca 1857 roku w Janowie w rodzinie hutnika Antoniego.

Po ukończeniu szkoły ludowej w Roździeniu, rozpoczął pracę zawodową w Zakładach Gieschego, gdzie szybko awansował na stanowisko urzędnika. Stabilizację materialną wynikającą z awansu spożytkował na prywatne uzupełnienie wykształcenia. W 1889 roku wyjechał do Rzymu i tam na Uniwersytecie Gregoriańskim studiował filozofię i teologię. Następnie wstąpił do seminarium duchownego w Segni.

Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1897 roku w Segni.

Pierwsze lata posługi duszpasterskiej spędził w diecezji Segni, do której został uprzednio inkardynowany. W 1900 roku poważnie zachorował. Po odzyskaniu sił powrócił na Górny Śląsk, gdzie krótko pełnił obowiązki wikariusza w parafiach: Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli i Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pilchowicach. Na początku listopada 1900 roku wyjechał ponownie do Włoch, gdzie do 1903 roku kontynuował w Bononii studia teologiczne i pełnił posługę duszpasterską. Do ówczesnej diecezji wrocławskiej powrócił w 1904 roku. W jej strukturach jako wikariusz pracował w następujących parafiach: św. Wawrzyńca w Dąbrowie koło Opola, św. Wawrzyńca w Broszycach, św. Bartłomieja w Jełowej, św. Michała Archanioła w Kotorzu, św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kościeliskach. Był także kapelanem Sióstr Elżbietanek we Wrocławiu. W czasie III powstania śląskiego musiał uchodzić z Kościelisk i schronił się w parafii św. Szczepana w Bogucicach. W marcu 1922 roku otrzymał dekret wikariusza do parafii św. Michała Archanioła w Skrzyszowie, a rok później został wikarym w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śl. Tam pełnił również funkcję katechety w szkole ludowej. Następnie w charakterze wikariusza duszpasterzował w parafiach: św. Bartłomieja w Bieruniu Starym, św. Józefa w Józefowcu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hajdukach Wielkich. W listopadzie 1929 roku Ksiądz Biskup Arkadiusz Lisiecki włączył go oficjalnie w szeregi duchowieństwa diecezji katowickiej.

Ks. Antoni Howaniec zmarł 23 listopada 1930 roku w Hajdukach Wielkich i tam został pochowany. Odszedł do wieczności w 74 roku życia i w 34 roku kapłaństwa.