Zmarł śp. ks. Tobiasz Grunwaldzki

Dnia 19 stycznia 1931 r. zmarł ks. Tobiasz Grunwaldzki, emerytowany proboszcz parafii Św. Józefa w Zabrzegu.

Urodził się 15 kwietnia 1845 roku w Totfalva na Węgrzech.

Po zdobyciu podstawowego i średniego wykształcenia, w 1867 roku wstąpił do zakonu Ojców Cystersów w Mogile koło Krakowa. Pięć lat później złożył profesję wieczystą. W klasztorze nosił imię zakonne „Benedykt”.

Święcenia kapłańskie przyjął 25 sierpnia 1872 roku w Katedrze na Wawelu w Krakowie.

Przez pierwszych kilkanaście lat kapłaństwa pracował w zakonie. W roku 1883 został sekularyzowany i przyjęty do diecezji wrocławskiej w jej części austriackiej, w której panował wówczas dotkliwy brak duchowieństwa. Na Śląsku Cieszyńskim pracował przez 9 lat jako wikariusz w różnych parafiach. W roku kwietniu 1891 został mianowany proboszczem parafii św. Marcina w Lesznej. Po dziesięciu latach, w 1901 roku otrzymał nominację na proboszcza w parafii św. Józefa w Zabrzegu. W 1906 roku ze względu na zły stan zdrowia przeszedł w stan spoczynku. Jako emeryt przebywał dłuższy czas w St. Martin koło Erlachstein w południowej Styrii w Austrii, a potem na terenie Jugosławii. Po powrocie do Polski od 1922 roku kierował ekspozyturą w Młyńczyskach koło Nowego Sącza. Trzy lata później został formalnie włączony do prezbiterium nowo utworzonej diecezji katowickiej.

Ks. Tobiasz Grunwaldzki zmarł 19 stycznia 1931 roku w Młyńczyskach i tam został pochowany. Odszedł do wieczności w 86 roku życia i 59 roku kapłaństwa.