Zmarł śp. ks. Paweł Winkler

W dniu 1 czerwca 1931 r. zmarł ks. Paweł Winkler, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Wielkim.

Winkler PawelUrodził się 6 marca 1873 roku w Bycinie pod Gliwicami. Był synem nauczyciela Teodora i Anny z domu Smołka.

Do szkoły ludowej uczęszczał w Bycinie i Starym Koźlu. Następnie uczył się w gimnazjum w Koźlu, Gliwicach, Paczkowie i Strzelcach. Egzamin dojrzałości zdał w 1892 roku. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1896 roku we Wrocławiu z rąk Księdza Kardynała Jerzego Koppa.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, Bożego Ciała w Oleśnie i Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku. W 1899 roku został mianowany administratorem, a potem proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Dziećkowicach. Sześć lat później ks. Winkler otrzymał nominację na proboszcza w parafii Trójcy Przenajświętszej w Wielkim Chełmie. W marcu 1923 roku Administrator Apostolski Polskiego Śląska ks. August Hlond mianował go pierwszym dziekanem nowo utworzonego dekanatu mysłowickiego. Po trzech latach ks. Winkler zrezygnował z tej funkcji. Został wtedy mianowany dziekanem honorowym.

Ks. Paweł Winkler zmarł 1 czerwca 1931 roku w Chełmie Wielkim i tam został pochowany. Odszedł do wieczności w 58 roku życia i w 35 roku kapłaństwa.