Zmarł śp. ks. Ludwik Wojciech (+1931)

Dnia 3 czerwca 1931 r. zmarł śp. ks. Ludwik Wojciech, proboszcz parafii Św. Barbary w Królewskiej Hucie (Chorzów).

Wojciech LudwikUrodził się 31 października 1878 roku w Grzawie. Był synem Jana i Franciszki z domu Kucz.

Do szkoły ludowej uczęszczał w Miedźnej i w Pszczynie. Następnie uczył się w gimnazjum w Pszczynie, gdzie w 1899 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1903 roku we Wrocławiu.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Ludwika w Berlinie-Wilmersdorf, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wittichenau, św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, Krzyża Świętego w Miechowicach, Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pilchowicach i św. Marcina w Kolberg. W 1915 roku został mianowany proboszczem w parafii św. Ottona w Pasewalk w Pomeranii. Po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski powrócił w rodzinne strony i w 1922 roku otrzymał nominację na proboszcza w parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie. W strukturach nowo powstałej diecezji katowickiej był sędzią prosynodalnym, cenzorem książek i przewodniczącym Komisji Muzyki Kościelnej. W uznaniu zasług otrzymał tytuł radcy duchownego. W dekanacie królewsko-huckim pełnił funkcję wizytatora nauki religii dla szkół powszechnych w Lipinach Śl. Krótko przed śmiercią otrzymał nominację na Diecezjalnego Dyrektora Apostolstwa Modlitwy.

Ks. Ludwik Wojciech zmarł 3 czerwca 1931 roku w Królewskiej Hucie i tam został pochowany. Odszedł do wieczności w 53 roku życia i w 28 roku kapłaństwa.