Zmarł śp. ks. Teofil Budny

Dnia 24 września 1931 r. zmarł nagle w Lipowcu ks. Teofil Budny, proboszcz w Lipowcu i daministrator w Górkach Wielkich.

Urodził się 12 czerwca 1885 roku w Zarzeczu na Śląsku Cieszyńskim. Był synem rolnika Andrzeja i Joanny z domu Folek.

Do szkoły powszechnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości. Następnie uczył się w polskim gimnazjum w Cieszynie. Egzamin dojrzałości zdał w 1904 roku. Po maturze wstąpił do Książęco-Biskupiego Seminarium Duchownego w Widnawie i rozpoczął tam studia teologiczne.

Święcenia kapłańskie przyjął 29 października 1908 roku w Widnawie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach, św. Jerzego w Jasienicy, św. Jana Chrzciciela w Niemieckiej Lutyni oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. W czerwcu 1914 roku został mianowany proboszczem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Lipowcu. Tej małej, podgórskiej parafii poświęcił swoje młode siły, swe doświadczenie i wiedzę. Udzielał się aktywnie nie tylko na polu pracy duszpasterskiej. W kręgu jego zainteresowań znalazły się także ówczesne zagadnienia Katolickiej Nauki Społecznej. W Lipowcu opiekował się Bractwem Różańcowym oraz męskim i żeńskim oddziałem Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. Od maja 1929 roku, obok obowiązków proboszcza w Lipowcu, pełnił funkcję administratora w parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich.

Zmarł zmarł nagle 24 września 1931 roku w Lipowcu i tam został pocho-wany. Odszedł do wieczności w 47 roku życia i w 23 roku kapłaństwa.