Zmarł ks. Józef Czernik

GN 1932 06 Czernik pogrzeb mDnia 20 stycznia 1932 r. odbył się pogrzeb ks. Józefa Czernika, proboszcza parafii Św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym.

 

 

 

 

 

 

 

Czernik JozefKs. Józef Czernik urodził się 6 maja 1879 roku w Miedźnej. Był synem gospodarza Franciszka i Marii z domu Wieczorek.
 
    Do szkoły ludowej uczęszczał w Miedźnej i w Pszczynie. Następnie uczył się w gimnazjum w Katowicach i w Pszczynie, gdzie w 1901 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

    Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1905 roku we Wrocławiu.

    Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Wojciecha w Mikołowie i św. Michała w Berlinie. Od 1910 roku w charakterze kuratusa pracował w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. W 1916 roku został mianowany proboszczem w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Ruptawie. W 1925 roku otrzymał nominację na proboszcza w parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym. Opiekował się tam różnymi organizacjami katolickimi: III Zakonem św. Franciszka z Asyżu, Bractwem Serca Jezusowego, Kongregacją Mariańską Panien i Młodzieńców, Bractwem Różańcowym, Apostolstwem Modlitwy, Związkiem św. Rodziny i Dziełem Dziecięctwa Jezusowego. W dekanacie żorskim pełnił funkcję wizytatora nauki religii dla szkół powszechnych w Ruptawie, Szerokiej, Bziu, Pawłowicach i Studzionce.

    Ks. Józef Czernik zmarł 16 stycznia 1932 roku w szpitalu w Rybniku. Odszedł do wieczności w 53 roku życia i w 27 roku kapłaństwa. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Jastrzębiu Górnym.
 
Źródło: Zmarli Kapłani Kościoła Katowickiego, ks. Edward Nalepa
 
 
GN 1932 06 Czernik pogrzeb
 
Źródło: GN 6/1932

Osoby

  1. Biskupi
  2. Kapłani
  3. Inne

next
prev

Multimedia

  1. Zdjęcia
  2. Filmy
  3. Nagrania

next
prev

Kandydaci na ołtarze

  1. Błogosławieni
  2. Słudzy Boży

next
prev

Biblioteka

  1. Rozporządzenia
  2. Wiadomości

next
prev