Zmarł ks. Józef Czernik

GN 1932 06 Czernik pogrzeb mDnia 20 stycznia 1932 r. odbył się pogrzeb ks. Józefa Czernika, proboszcza parafii Św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym.

Czernik JozefKs. Józef Czernik urodził się 6 maja 1879 roku w Miedźnej. Był synem gospodarza Franciszka i Marii z domu Wieczorek.

Do szkoły ludowej uczęszczał w Miedźnej i w Pszczynie. Następnie uczył się w gimnazjum w Katowicach i w Pszczynie, gdzie w 1901 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1905 roku we Wrocławiu.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Wojciecha w Mikołowie i św. Michała w Berlinie. Od 1910 roku w charakterze kuratusa pracował w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. W 1916 roku został mianowany proboszczem w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Ruptawie. W 1925 roku otrzymał nominację na proboszcza w parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym. Opiekował się tam różnymi organizacjami katolickimi: III Zakonem św. Franciszka z Asyżu, Bractwem Serca Jezusowego, Kongregacją Mariańską Panien i Młodzieńców, Bractwem Różańcowym, Apostolstwem Modlitwy, Związkiem św. Rodziny i Dziełem Dziecięctwa Jezusowego. W dekanacie żorskim pełnił funkcję wizytatora nauki religii dla szkół powszechnych w Ruptawie, Szerokiej, Bziu, Pawłowicach i Studzionce.

Ks. Józef Czernik zmarł 16 stycznia 1932 roku w szpitalu w Rybniku. Odszedł do wieczności w 53 roku życia i w 27 roku kapłaństwa. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Jastrzębiu Górnym.

GN 1932 06 Czernik pogrzeb

Źródło: GN 6/1932