Biskupi Diecezjalni

 

August Hlond, urodzony 5 lipca 1881 w Brzęczkowicach, święcenia prezbiteratu 23 września 1905, administrator apostolski Górnego Śląska 7 listopada 1922, mianowany biskupem katowickim 14 grudnia 1925, święcenia biskupie 3 stycznia 1926, mianowany arcybiskupem poznańsko-gnieźnieńskim i prymasem Polski 24 czerwca 1926, kardynałem 20 czerwca 1927, arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim od 6 czerwca 1946 , zmarł 22 października 1948. Pochowany w podziemiach archikatedry św. Jana w Warszawie. W marcu 2006 doczesne szczątki przeniesiono do kaplicy św. Jana Chrzciciela. Jego serce znajduje się w katedrze gnieźnieńskiej w kaplicy Łubieńskich.  Zobacz WIĘCEJ

 

Arkadiusz Lisiecki, urodzony 12 stycznia 1880w Poznaniu, święcenia prezbiteratu 17 grudnia 1904, mianowany biskupem katowickim 24 czerwca 1926, święcenia biskupie 24 października 1926, kanonicznie objął diecezję 30 października 1926, zmarł 13 maja 1930. Pochowany w krypcie katowickiej Katedry Chrystusa Króla.

 

 

 

 

 

Stanisław Adamski, urodzony 12 kwietnia 1875 Zielonejgórze, święcenia prezbiteratu 12 listopada 1899, mianowany biskupem katowickim 2 września 1930, święcenia biskupie 26 października 1930, kanonicznie objął diecezję 29 listopada 1930, zmarł 12 listopada 1967. Pochowany w krypcie katowickiej Katedry Chrystusa Króla.

 

 

 

 

 

Herbert Bednorz, ur. 22 września 1908 w Gliwicach, święcenia prezbiteratu 26 czerwca 1932, mianowany biskupem koadiutorem katowickim z prawem następstwa 4 maja 1950, święcenia biskupie 24 grudnia 1950, objął kanonicznie rządy diecezją 12 listopada 1967, zmarł 12 kwietnia 1989. Pochowany w krypcie katowickiej Katedry Chrystusa Króla.

 

 

 

 

 

 

Damian Zimoń, ur. 25 października 1934 w Niedobczycach, święcenia prezbiteratu 21 grudnia 1957, mianowany biskupem katowickim 3 czerwca 1985, kanonicznie objął diecezję 18 czerwca 1985, święcenia biskupie 29 czerwca 1985, mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim 25 marca 1992.

 

 

 

 

 

 

 


 


Wiktor Skworc, ur. 19 maja 1948 w Bielszowicach, święcenia prezbiteratu 19 kwietnia 1973, mianowany biskupem tarnowskim 13 grudnia 1997, święcenia biskupie 6 stycznia 1998, mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim 29 października 2011, kanonicznie objął diecezję 26 listopada 2011.

 

Osoby

  1. Biskupi
  2. Kapłani
  3. Inne

next
prev

Multimedia

  1. Zdjęcia
  2. Filmy
  3. Nagrania

next
prev

Kandydaci na ołtarze

  1. Błogosławieni
  2. Słudzy Boży

next
prev

Biblioteka

  1. Rozporządzenia
  2. Wiadomości

next
prev