Biskupi pochodzący z (Archi)diecezji Katowickiej

w porządku alfabetycznym


bp Stefan Cichy, urodzony 30 marca 1939 w Przyszowicach, święcenia prezbiteratu 23 czerwca 1963, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 26 sierpnia 1998, święcenia biskupie 12 września 1998, mianowany biskupem legnickim 19 marca 2005, przeszedł na emeryturę 16 kwietnia 2014.

bp Piotr Greger, urodzony urodzony 28 marca 1964 w Tychach, święcenia prezbiteratu 13 maja 1989, mianowany biskupem pomocniczym bielsko-żywieckim 22 października 2011, święcenia biskupie 27 listopada 2011.

bp Eugeniusz Jureczko OMI, urodzony 25 grudnia 1939 w Radzionkowie, święcenia prezbiteratu 17 maja 1964 w Poznaniu, mianowany biskupem diecezji Yokadouma w Kamerunie 20 maja 1991, święcenia biskupie 8 września 1991.

bp Jan Kot OMI, urodzony 1 maja 1962, święcenia prezbiteratu 20 czerwca 1992 w Obrze, mianowany biskupem diecezji Ze Doca w Brazylii 23 lipca 2014, święcenia biskupie 18 października 2014.

abp Józef Kupny, urodzony 23 lutego 1956 w Dąbrówce Wielkiej, święcenia prezbiteratu 31 marca 1983, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 21 grudnia 2005, święcenia biskupie 4 lutego 2006, mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim 18 maja 2013.

bp Piotr Libera, urodzony 20 marca 1951 w Szopienicach, święcenia prezbiteratu 15 kwietnia 1976, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 23 listopada 1996, święcenia biskupie 6 stycznia 1997, mianowany biskupem płockim 2 maja 2007.

bp. Alojzy Orszulik SAC, urodzony 2 czerwca 1928 w Baranowicach, święcenia prezbiteratu 22 czerwca 1957, mianowany biskupem pomocniczym siedleckim 8 września 1989, święcenia biskupie 8 grudnia 1989, mianowany biskupem łowickim 25 marca 1992, przeszedł na emeryturę 22 maja 2004.

abp Stanisław Szymecki, urodzony 26 stycznia 1924 w Katowicach, święcenia prezbiteratu 3 lipca 1947, mianowany biskupem kieleckim 7 marca 1981, święcenia biskupie 12 kwietnia 1981, 15 maja 1993  mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim, przeszedł na emeryturę 26 listopada 2000.

abp Szczepan Wesoły, urodzony 16 października 1926 w Katowicach, święcenia prezbiteratu  28 października 1956, mianowany biskupem pomocniczym gnieźnieńskim 11 grudnia 1968, święcenia biskupie 7 lutego 1969 podjął prace dla polonii, mianowany arcybiskupem ad personam 7 lutego 1994, przeszedł na emeryturę 8 kwietnia 2003.

bp Janusz Zimniak, urodzony 6 września 1933 w Tychach, święcenia prezbiteratu 9 września 1956, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 25 września 1985, 25 marca 1992 mianowany biskupem pomocniczym bielsko-żywieckim, przeszedł na emeryturę 16 stycznia 2010.


Zmarli
w porządku alfabetycznym


bp Czesław Domin, urodzony 6 lipca 1929 w Michałkowicach, święcenia prezbiteratu 28 czerwca 1953, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 6 czerwca 1970, święcenia biskupie 15 sierpnia 1970, mianowany biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 1 lutego 1992, zmarł 15 marca 1996, pochowany w przedsionku katedry w Koszalinie.

abp Józef Gawlina, urodzony 18 lipca 1892 w Strzybniku pod Raciborzem, świecenia prezbiteratu 19 czerwca 1921 we Wrocławiu, mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego 14 lutego 1933, święcenia biskupie 19 marca 1933, mianowany arcybiskupem 1957, zmarł 21 września 1964 pochowany na rzymskim cmentarzu Campo Verano, a następnie przeniesiono jego doczesne szczątki na cmentarz polski pod Monte Cassino.

bp Ignacy Jeż, kard., urodzony 31.07.1914 r. w Radomyślu Wielkim, święcenia prezbiteratu 20 czerwca 1937, mianowany biskupem pomocniczym gorzowskim 20 kwietnia 1960, święcenia biskupie 5 czerwca 1960, mianowany biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 28 czerwca 1972, przeszedł na emeryturę 1 lutego 1992, zmarł 16 października 2007 w Rzymie, pochowany w krypcie konkatedry w Kołobrzegu 23 października 2007.

abp Bolesław Kominek, kard., urodzony 23 grudnia 1903 w Radlinie, święcenia prezbiteratu 11 września 1927, 15 sierpnia 1945 mianowany administratorem apostolskim Śląska Opolskiego, 10 października 1954 święcenia biskupie, skierowany do zarządzania  diecezją wrocławską 1 grudnia 1956, 28 czerwca 1972 mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim, minowany kardynałem 5 marca 1973, zmarł 10 marca 1974, pochowany w podziemiach katedry wrocławskiej 13 marca 1974.

bp Teodor Kubina, urodzony 16 kwietnia 1880 w Świętochłowicach, święcenia prezbiteratu 27 października 1906, mianowany biskupem diecezji częstochowskiej 14 grudnia 1925, święcenia biskupie 2 lutego 1926, zmarł 13 lutego 1951, pochowany w krypcie katedry częstochowskiej 17 lutego 1951.

bp Paweł Latusek, urodzony 23 lutego 1910 w Tychach, święcenia prezbiteratu 29 czerwca 1935, mianowany biskupem pomocniczym wrocławskim 13 listopada 1961, święcenia biskupie 11 lutego 1962. Zmarł 11 lutego 1973, pochowany we Wrocławiu 14 lutego 1973.

abp Stanisław Nagy, kard., urodzony 30 września 1921 w Bieruniu Starym, święcenia prezbiteratu 8 lipca 1945, mianowany kardynałem 28 września 2003, święcenia biskupie 13 października 2003. Zmarł 5 czerwca 2013, pochowany w Krakowie Łagiewnikach 11 czerwca 2013.

bp Wilhelm Pluta, urodzony 9 stycznia 1910 w Kochłowicach, święcenia prezbiteratu 24 czerwca 1934, mianowany administratorem apostolskim ordynariatu gorzowskiego 4 lipca 1958, święcenia biskupie 7 września 1958,  biskup gorzowski od 28 czerwca 1972. Zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986, pochowany w gorzowskiej katedrze 26 stycznia 1986. W 2002 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

abp Jerzy Stroba, urodzony 17 grudnia 1919 w Świętochłowicach, święcenia prezbiteratu 19 grudnia 1942, mianowany biskupem pomocniczym diecezji gorzowskiej 4 lipca 1958, święcenia biskupie 16 listopada 1968, mianowany biskupem szczecińsko-kamieńskim 28 czerwca 1972, mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim  21 września 1978. Przeszedł na emeryturę 12 kwietnia 1996, zmarł 12 maja 1999, pochowany 15 maja 1999 w bazylice archikatedralnej w Poznaniu.

Osoby

  1. Biskupi
  2. Kapłani
  3. Inne

next
prev

Multimedia

  1. Zdjęcia
  2. Filmy
  3. Nagrania

next
prev

Kandydaci na ołtarze

  1. Błogosławieni
  2. Słudzy Boży

next
prev

Biblioteka

  1. Rozporządzenia
  2. Wiadomości

next
prev