Katedra Chrystusa Króla

ul. Plebiscytowa 49a, 40-041 Katowice
tel. 32 251 21 96

www.parafia.katedralna.katowice.opoka.org.pl

Katedra, jako kościół biskupa diecezjalnego, stanowiąc centrum życia religijnego każdej diecezji, nazywana jest matką wszystkich jej kościołów. Tak też jest z katowicką katedrą Chrystusa Króla. Historia jej, obejmująca wydarzenia doniosłe i dramatyczne, jest częścią historii Kościoła, Polski i Śląska od czasu odzyskania niepodległości po latach narodowej niewoli.

Już w dwa lata po erygowaniu diecezji katowickiej, 5 czerwca 1927 roku, w uroczystość Trójcy Świętej, ówczesny biskup śląski Arkadiusz Lisiecki, symbolicznym wykopaniem ziemi pod fundamenty, rozpoczął uroczyście budowę katedry, według projektu Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego. Odpowiedzialność za budowę katedry, jako magister fabrice przejął ks. prałat Emil Szramek. Prace ziemne i przy zakładaniu fundamentów trwały do 1931 roku. 4 września 1932 roku wmurowano kamień węgielny.
W roku 1934 mury osiągnęły wysokość 6 do 8 metrów. Wtedy to wszystkie wysiłki skupiono na budowie prezbiterium, którą zakończono w roku 1938. 5 maja tegoż roku, erygowano kurację z tymczasowym kościołem, którym było właśnie nowo wybudowane prezbiterium. W czasie wojny nie kontynuowano budowy. Okupanci nie zezwolili nawet na prowizoryczne zabezpieczenie istniejących murów i krypty.
Po wojnie, w maju 1946 roku, podjęto znów prace budowlane. Budową kierował ks. dr Rudolf Adamczyk. W latach pięćdziesiątych, kiedy z diecezji wysiedlono biskupów, uwięziono ks. Adamczyka, kierownictwo budowy przejął narzucony przez władze komunistyczne wikariusz kapitulny, ks. Jan Piskorz. Niestety, nasilający się stalinizm i programowa niechęć władz do budowy obiektu takiego jak katedra, zaczęły coraz widoczniej odbijać się na budowie. Katedrę zaprojektowano nie tylko jako gmach monumentalny, pozbawiony zbędnych ozdób i mało rozczłonkowany, ale też nadano jej kolosalne rozmiary: długość katedry od wejścia do prezbiterium wynosi 89m., szerokość między wejściami bocznymi - 53m., wysokość od poziomu terenu do szczytu kopuły wynosi 59 m., szerokość schodów wynosi 20 m., rozpiętość kopuły we wnętrzu to 28m. Jej wysokość zewnętrzna wraz z latarnią miała wynieść 95m. Pod wpływem żądań władz musiano dokonać najistotniejszej zmiany w kształcie architektonicznym katedry: zrezygnować z budowy bębna i kopuły w kształcie zakładanym  w przedwojennym projekcie. Zygmunt Gawlik w 1954 roku zaprojektował nową jej formę - taką, jaką ostatecznie zrealizowano – skutkiem czego obecna kopuła jest niższa od projektowanej o 38 m. Na bardzo niskim bębnie, przeciętym prostokątnymi oknami, wznosi się spłaszczona, pozbawiona podziałów i dekoracji czasza, zamknięta smukłą latarnią, której kształt nawiązuje do pierwotnego projektu.
Dzięki ogromnemu wysiłkowi całej diecezji, wielkiej ofiarności i pracy społecznej wielu ludzi, także kleryków Śląskiego Seminarium Duchownego, doprowadzono do konsekracji katedry. Dokonał jej 30 października 1955 roku, podczas trwającego wysiedlenia biskupów katowickich, biskup częstochowski Zdzisław Goliński.
Po powrocie Biskupów, przy nowej świątyni 20 grudnia 1957 roku erygowano parafię. Pierwszym jej proboszczem został ks. prałat Rudolf Adamczyk.
Po II Soborze Watykańskim zmieniono pierwotną koncepcję wnętrza katedry, dostosowując wszystkie elementy jej wystroju do wymogów nowej liturgii.
Autorami architektury wnętrza katedry są inż. arch. Mieczysław Król i artysta plastyk Jerzy Kwiatkowski.
Szczególnym miejscem we wnętrzu katedry jest kaplica Najświętszego Sakramentu. W centralnym miejscu kaplicy znajduje się tabernakulum ukształtowane jako krzew gorejący. Jego częścią jest złocona mozaika ufundowana w 1980 roku. W odpowiedzi na prośbę ówczesnego ordynariusza biskupa Herberta Bednorza, arcybiskup Monachium kardynał Józef Ratzinger – późniejszy papież – Benedykt XVI, podjął trud sfinansowania tego przedsięwzięcia. W tej kaplicy, 20 czerwca 1983 roku modlił się papież Jan Paweł II, w czasie spotkania z inwalidami ludzi pracy podczas II pielgrzymki do Ojczyzny.
Obecnie trwają starania o uznanie katowickiej katedry Chrystusa Króla za pomnik historii.